Tagasi ekskursioonide juurde

Ajatu naine 

Me vaatleme ajalugu peamiselt läbi meeste silmade, sest suurema osa kirjalikust ajaloost on kirja pannud mehed. Meie igapäevaelu, kultuuri, maailmavaadet ja ühiskonda mõjutavad aga nii mehed kui ka naised. Naised on alati mänginud olulist rolli ning jätnud oma jälje maailmale, isegi kui nende võimalus seda teha oli meestest erinev. Sellel tuuril keskendume just naistele läbi sajandite: aadlidaamidele, nunnadele, prostituutidele, käsitöölistele, talupoegadele ja armukestele. Ükski teema ei ole tabu ja avastamisrõõmu jagub kõigile

Miks valida see ekskursioon? 

Eestlastele on hästi teada, kes oli Kalev, aga kas teatakse ka seda, keda kutsuti nais-Kaleviks? Kuidas läks naistel Vabadussõjas? Mida tähendas keskajal naise jaoks seks ja abielu? Kuidas on naise iluideaal ajas muutunud? Kõik need küsimused saavad vastuse sellel tuuril.

Naiste õigused on läbi sajandite olnud valdavalt erinevad meeste omadest. Õigusi määrasid nii seadus ja valitsevvõim kui ka ühiskond ja kohalikud kultuurinormid. See, mida aktsepteeriti talude vahel ei kõlvanud ehk linnamüüridest sissepoole, või mida sai lubada endale aadlitaam ei olnud lubatud mündriku naisele.

Oluline on saada tervikpilt sellest, kuidas naiste elu on muutunud. Kuidas käis käsi prostituudil või kloostris elaval ja töötaval nunnal, kaupmehe naisel või Eesti esimestel feministidel?
Mida tähendas olla naine? Mida ootas naiselt ühiskond, pere, abikaasa või kirikuvõim? 

Arusaam naiselikkusest ja naisest kui inimesest on alati muutunud, kuid on mõned kindlad jooned, mis on valdavalt samaks jäänud. Olid need arusaamda aga positiivsed või negatiivsed ning kas naised ise said neid mõjutada?.
Sajandeid koosnes peaaegu kõikide naiste riietus kolmest kindlast kihist. Kuigi kangad, lõiked, värvid ja kaunistused varieerusid olenevalt staatusest, sajandist ja majanduslikust olukorrast, esinesid need kolm riideeset ikka ja jälle. Kas te teate, mis need olid ja ja kas aluspesu kuulus nende hulka? 

Email again:
Tagasi ekskursioonide juurde